Deelsessie:

Beter benutten bestaande bouw

Het beter benutten van het bestaande vastgoed of slim inbreiden is relevanter en actueler dan ooit. Tijdens twee deelsessies werd hier verder bij stil gestaan. De eerste sessie behandelde concreet een casus (leegstand van het monumentale oud-hoofdkantoor van Philips in Eindhoven) en de pilot ‘woningdelen’. De tweede sessie was een 'serious game’, waarin je in de huid kroop van een van de belanghebbende partijen rondom het thema ‘optoppen’.

Janko Akkers en Marc Raijmakers van Ten Brinke Vastgoedontwikkeling gaven een toelichting op het herontwikkelingsproces van het 33.000 m² grote kantoorcomplex. De 12 verdiepingen zijn verdeeld in 4 units van 9 of 10 studenten, met voor elke student een eigen kamer en per unit een gezamenlijke keuken, huiskamer en sanitair. Op de begane grond zijn gezamenlijke ontspannings- en samenwerkvoorzieningen ingericht. Uiteindelijk is het gelukt om voor de aanvang van het studiejaar onderdak te bieden aan 456 studenten.

Casus: leegstand oud-hoofdkantoor Philips

Met het vertrek van Philips uit Eindhoven kwam het monumentale hoofdkantoor aan de Boschdijk leeg te staan. Mede door contact met de gemeente Eindhoven en de TU/e kwam de invulling voor studentenhuisvesting in beeld. Gericht op vooral buitenlandse studenten waar een tekort aan huisvesting voor was.

Pilot 'Woningdelen'

In het tweede deel van de sessie vertelde Max van Son van Woonbedrijf over de pilot 'Woningdelen': een eengezinswoning toewijzen aan twee jongvolwassenen, elk met een eigen huurcontract voor een periode van vijf jaar. Een vorm van 'zacht splitsen'. Andere Eindhovense corporaties draaien een soortgelijke pilot, maar net met andere voorwaarden. Na een jaar wordt geëvalueerd wat het beste werkt, om dan met alle corporaties op dezelfde manier met woningdelen om te gaan.

Serious game ‘optoppen’

In de tweede deelsessie werd een 'serious game' gespeeld, ontwikkeld door de provincie Zuid-Holland. De situatie: in een wijk wordt aan een bestaande portiekflat één op meer lagen toegevoegd ('opgetopt') om meer woningen te creëren. Dit wordt gecombineerd met renovatie, verduurzaming, groen- en of speelvoorzieningen en betere parkeeroplossingen. Iedere deelnemer bracht vanuit een andere rol (gemeente, corporatie, buurtbewoner, woningzoekende etc.) zijn of haar belang in.

Doel van het spel was dat er een uitkomst uitkwam waar iedereen blij van werd. Dit leidde tot waardevolle gesprekken en nieuwe inzichten in elkaars belevingswereld.

Presentatie Ten Brinke

Presentatie Woningdelen bij woonbedrijf